Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin fetüs oluşmaya başladığı ilk andan itibaren en çok merak ettikleri şey bebeğin cinsiyetidir. Gelişen teknoloji ile artık bebeğin cinsiyetini 16. Haftadan sonra ultrason ile öğrenebilmek mümkün. Ancak ultrasondan bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için belirli bir gelişimi tamamlamış olması gerekmektedir. Bu yüzden de takvim yöntemi adı verilen iki yöntemle bebeğin cinsiyeti büyük oranda tahmin edilebilir. Bu yöntemlere Çin takvimi ve bebek cinsiyet belirleme cetveli ve Rus takvimi adı verilmektedir. Ancak gebelik döneminde cinsiyet belirlemek için kullanılan en eski yöntem Çin takvimidir. Doğruluk oranı %98 olan bu yöntem Çin’de yaklaşık 700 yıl gibi bir süredir kullanılmaktadır. Anne adayının yaşı ve hangi ayda hamile kaldığını bilerek bebeğin cinsiyeti bu yöntem kullanılarak tahmin edilebilmektedir. Anne adayının yaşının hamile kaldığı ay ile kesiştirilir.

Yukarıdaki grafiğe göre bebeğin cinsiyetini tahmin etmek bilimsel bir yöntem olmasa bile genelde hamile kadınların eğlenceli bulduğu ve çok kullandığı yöntemlerden birisi. Günümüzde etkin bir şekilde kullanılan bilim ve teknoloji bundan yüzlerce yıl önce mevcut değildi. İnsanlar yıldızların hareketlerine göre çeşitli şeyleri belirlemeye ve anlamaya çalışıyorlardı. Astroloji biliminin de bu şekilde geliştiği söylenebilir. Çin takvimi ve bebek cinsiyet belirleme cetveli büyük oranda astrolojik hesaplamaları esas alan bir yöntemdir diyebiliriz. Bilimsel bir yönü olmamakla beraber ciddi oranda doğru sonuçlar verdiği de inkâr edilemez bir gerçek.

Rus takvimi adı verilen yöntemde ise Çin takvimi ve bebek cinsiyet belirleme cetvelinden farklı olarak hem erkek hem kadın üzerinden bir tahmin yürütülür. Anne ve babanın doğum günü esas alınarak annenin son regl tarihi üzerinden hesaplama yapılır. Çin takvimi yönteminde cinsiyet tahmini daha kolay iken bu yöntem daha özel bir hesaplama gerektirir. Çin takvimi astrolojiyi esas alırken Rus takvimi daha çok kan yenilenmesini esas alan bir yöntemdir.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım