Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyo dondurma işlemi, babadan alınan sperm ile babadan alınan yumurtanın döllenmesi sonucu ortaya çıkan embriyonun ileri bir tarihte kullanılmak üzere dondurulmasıdır. Bu şekilde yapılan işlem, sağlıklı bebek dünyaya getirmek isteyen, ancak ileri yaşlarında da bu şanslarını kullanabilecek olmayı hedefleyen kişilerce tercih edilmektedir. Başarı oranı yüksek bir teknik olan embriyo dondurma, laboratuar ortamında gerçekleştirilen bir dizi işlemin ardından sağlıklı embriyonun seçilmesi ile yapılır.

Kıbrıs Embriyo Dondurma İşleminin Uygulanışı

Kıbrıs embriyo dondurma işlemi uygulamak için anneden alınan sağlıklı yumurtanın, babadan alınan sağlıklı sperm ile birleştirilmesi gerçekleştirilir. Sağlıklı bebek dünyaya getirmek için en büyük etmenlerden biri, annenin yaşıdır. Babanın yaşı bunda çok etkili olmasa da, annenin yaşının ilerlemiş olması, annenin vitamin ve mineral depolarının tükenmesine neden olur. Mineral depolarının tükenmesi, hamilelikte bebeğin anneden alması gereken mineral miktarına ulaşamamasına, buna bağlı olarak fiziksel ve zihinsel problemlere yol açar. Örneğin folik asit eksikliğine bağlı omurga gelişimi problemleri ortaya çıkabilir, mineral eksikliğine bağlı zihinsel güçlükler görülebilir.

Bunun yanında annenin yaşının ilerlemesi, uterus kasılmalarının azalmasına ve rahim esnekliğinin ortadan kalkmasına bağlı döllenme ve yerleşme güçlüklerine neden olmaktadır. Annenin yaşının geçmesi, hamilelik için gerekli yumurtaların kalitesinin düşmesine bağlı bebek düşmelerine ve bebekte zihinsel, fiziksel problemlere yol açar. Babanın yaşının ilerlemesi ile ise, sperm kalitesi düşer. buna bağlı olarak döllenme oluşma imkanı azalır. Bu nedenle embriyo dondurma yöntemi kullanılır. Yöntem, genç ve sağlıklı sperm ve yumurta hücresinin bir araya gelerek bir embriyo oluşturmasını, bu sayede ileri yaşlarda da gebe kalma ve sağlıklı bebek dünyaya getirme imkanı sağlanmasının yolunu açar. Kişiler, ilerleyen yaşlarında da anne- baba olabilmek için bu yöntemi tercih etmektedir.

Embriyo Dondurma Ne Zaman Yapılır?

Embriyo dondurmanın yapılış zamanı, kişilerin doğurganlık konusunda en verimli oldukları 28- 34 yaşları arasında yapılmaktadır. Ancak kişilerin başvurdukları herhangi bir yaşta da embriyo dondurma işlemi yapılabilir. Verimli dönemde yapılması, dondurma işleminin daha büyük bir başarı ile sonuçlanmasına yardımcı olur.

Embriyo Dondurma İşlemi İkinci Çocukta Da Kullanılır Mı?

İkinci çocukta dondurulmuş embriyo kullanmak mümkündür. İlk çocuğun doğal yollardan, kendiliğinden olması durumunda, aile ikinci çocuğunu yıllar sonra kucağına almak isteyebilir. Ancak doktor görüşü, ailenin ikinci çocuğun döllenmesi konusunda sıkıntı yaşayacağı yönünde olabilir, ya da aile art arda düşükler yaşayabilir. Bu durumda daha önceden embriyo dondurma işlemi yapılmışsa, bu işlem ile elde edilen dondurulmuş embriyo kullanılabilir.

Yaşamsal Risk ve Embriyo Dondurma

Yaşamın riske girmesi durumunda embriyo dondurma işlemi kullanımı, annenin yaşamsal faaliyetlerine bağlı olarak mümkün olabilmektedir. Bu anlamda embriyo dondurma işlemi, sadece geç yaşta anne- baba olmak isteyen kişiler tarafından değil, kanser gibi ölüm riski bulunan kişiler tarafından da tercih edilebilmektedir. Embriyo kalitesinin, kemoterapi gibi uygulamalar nedeniyle ileri dönemde düşeceği öngörülüyorsa, embriyo dondurma işlemi yapılabilir.

Hangi Durumlarda Embriyo Dondurma İşlemi Yapılabilir?

Embriyo dondurma işlemi uygulanabilecek durumlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Annenin geç anne olmak istemesi
  • Ailenin o an bir bebeğe hazır olmaması
  • Anne- babanın yumurta ve sperm kalitesini düşürecek bir durum meydana gelmesi
  • Genetik faktörlerden dolayı belli bir yaştan sonra çocuk sahibi olmanın zorlaşacağının bilinmesi
  • Kanser kaynaklı kemoterapi nedeniyle sperm ve yumurta kalitesinin düşmesi
  • Overian hiperstimülasyon gibi, over sağlığını olumsuz etkileyen bir durumun yaşanması

Bu durumlarda embriyo dondurma işlemi yapılarak gelecek vadede çocuk sahibi olma şansı artırılmalıdır.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım