Azo spermi kadınlar kulübünde en çok tartışılan konulardan bir tanesi de erkeklerde görülen azospermi rahatsızlığıdır. azo spermi erkekte menide hiç sperm bulunmaması rahatsızlığıdır. Tedavi edilebilen bir hastalıktır. Menide hiç sperm bulunmaması erkeğin doğal yöntemler ile bebeğinin olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlık daha çok sperm kanallarındaki tıkanıklık sonucu ortaya çıkar. Yâda sperm üretimindeki bir bozukluktan kaynaklanabilir.

Peki, bu rahatsızlığın belirtileri var mıdır? Azo spermi kadınlar kulübünde en çok tartışılan konulardan bir tanesi de u rahatsızlığın herhangi bir belirtisi olup olmadığıdır. Bu rahatsızlığın herhangi bir belirtisi yoktur. Ancak sperm testi yapılarak anlaşılabilen bir durumdur. Meni normal renginde ve görünümündedir. Sperm testi yaptırılmadan önce 3 gün boyunca cinsel birliktelik yaşanmamalı ya da herhangi bir şekilde erkek boşalmamalıdır. Bu durum 3 günden daha fazla da uzatılmamalıdır. Çünkü 3 günden daha fazla bir zamanda sperm sayısı artar ancak spermlerin kalitesi ve hareketliliği düşer. Bu 3 günün sonunda erkek bir test merkezine gider ve kendisine verilen bir kabın içerisine boşalır. Meni laboratuvar ortamında incelenerek sperm sayısı belirlenir. Sonuç ertesi gün alınabilir.

Tıkanıklığa bağlı azospermi rahatsızlığında sperm oluşumu gerçekleşmekte ancak kanallar tıkalı olduğu için meni dışarı atılamamaktadır. Sperm üretimine bağlı azospermi rahatsızlığında ise çeşitli nedenlere bağlı olarak sperm üretimi gerçekleşmemektedir.

AZOSPERMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Azospermi kadınlar kulübünde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu rahatsızlığın tedavisinin nasıl yapıldığıdır. Tedaviye başlayabilmek için öncelikle nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Teşhis koyulabilmesi için kişiden 4 farklı test istenmektedir. Bu testler spermiogram tekrarı testi, hormon analizleri, genetik incelemeler ve testis ultrasonudur. Bu tetkikler yapıldıktan sonra bir üroloji uzmanı tarafından nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine karar verilir. Eğer rahatsızlık tıkanıklığa bağlı gerçekleşmiş ise kanallardaki tıkanıklık cerrahi işlem ile açılarak spermin dışarıya atılması sağlanır. Daha sonrasında normal yollarla gebelik beklenir. Üretim bozukluğuna bağlı rahatsızlıkta ise yine cerrahi yöntemlerle testislerden sperm toplaması yapılır. Bu işleme mikro-TESE adı verilir. Bu yöntem ile testislerden küçük parçalar alınır ve bu şekilde hem testisin zarar görmemesi sağlanır hem de daha fazla sperme ulaşma olasılığı artmış olur. Bu işlemde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi işlemi gerçekleştirecek olan doktor seçimidir. Azospermi kadınlar kulübünde varılan sonuçlara göre bu tedavide doktor tercihinin çok önemli olduğudur. doktorun bu konudaki tecrübesi ve işlemi gerçekleştirme sıklığı spermleri bulabilme açısından oldukça önemlidir.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım