Serum Tedavisi Nedir?

Serum ile tedavi, tüp bebek uygulamalarında, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve tekrarlayan düşükleri ortadan kaldırmada kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini geliştirmeyi hedefleyen serum tedavisi, aslen bir çoklu yağ kombinasyonundan meydana gelmiştir. Bu kombinasyon ile kişinin vücudundaki yağ ve gliserin dengesinin düzenlenmesi, bu bağlamda kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır.

Serum Tedavisi Nedir?

Serum tedavisinin tanımı, bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla, özellikle tüp bebek uygulamasında anneye enjekte edilen bir karışım ile kişinin vücut içi dengesini düzenlemek anlamına gelir. Enjeksiyon yapılan karışımın içeriği yoğun ya da karmaşık değildir. Bu nedenle ciddi yan etkileri bulunmaz. Serum tedavisi, anne adayının kendini yenilemesine ve bağışıklık sisteminde ciddi düzelmeye neden olduğundan hamilelik sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Yalnız tüp bebek konusunda değil, sık hastalanma durumlarında ya da yaşlanmanın etkilerini geciktirme amacıyla da serum tedavisi uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek ve Serum Tedavisi

Tüp bebek uygulaması içerisinde serum tedavisi, çoklu düşüklerde kullanılmaktadır. Kişinin aşılama sonrası denemelerinde, döllenen yumurtanın birden fazla kez düşükle sonuçlanması durumunda bu yöntem uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde ilk olarak sağlıklı sperm seçilerek anneye aktarımı sağlanır. Yumurta ile spermin yapılandırılmış olarak döllenmesinden sonra, meydana gelen embriyonun annenin rahmine yapışması beklenir. Ancak rahimdeki şekil bozuklukları, rahim duvarındaki kalınlık ya da incelik sorunu gibi nedenlerle, döllenmiş yumurtanın anne rahminde yaşaması mümkün olmayabilir. Bu durumda yumurta rahimden çıkarak dışarı atılır. Bu durum, düşük olarak adlandırılır.

Düşük durumunun farklı nedenleri olabilmektedir. Ancak en fazla bilinen nedeni, bağışıklık sisteminde meydana gelen tahribat, bağışıklık sisteminde çökmedir. Bu çökme, yüksek oranda kişinin yapısından ve vücudunda meydana gelen değişimlerden kaynaklı olsa da, tüp bebek tedavisinde en fazla karşılaşılan sorundur. Bu durumda uygulanan serum tedavisi, temelde kişinin bağışıklık sistemini geliştirmeyi amaçlar. Bu sayede kas tonusunda da değişimler olacağından, rahim duvarlarındaki sorunlar da azalmaktadır. Serum tedavisinin ardından gerçekleştirilen aşılama işleminde düşük riski düşer, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi daha kolay olur.

Tüp Bebek Uygulamasında Serum Tedavisi Nasıl Verilir?

Tüp bebekte serum tedavisi, hastaya standart tüp bebek uygulamasının yapılmasının hemen ardından verilir. Anne adayına tüp bebek tedavisi uygulanır. Ardından özel serum, embriyo transfer gününde anneye takılır. Annenin bağışıklık sistemi ve vücut dengesine bağlı olarak belirli aralıklarla, 5-8. Haftaya kadar takılmaya devam edilir. Amaç, bebeğin anne karnındaki kalp atış sesinin duyulduğu zamana kadar düzenli aralıklarla serum almasını sağlamaktır. Verilen serum sayesinde daha güçlü bağışıklık sistemi, bebeğin korunmasında ve rahme tutunmasında etkili olur. Bunun yanında annenin gebelik sonrası dönemde de daha sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlar. 8. Haftaya kadar uygulanan serum tedavisinin uygulanma sıklığı, annenin bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterir. Bazı annelerde iki haftada bir uygulanması yeterli iken, bazı annelerde iki tedavi seansının arası ancak birkaç günü bulmalıdır.

Serum Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Serum tedavisinin uygulanma zamanı, başarısız tüp bebek denemelerinden sonrasıdır. Takriben 3 başarısız denemeden sonra serum tedavisine başvurulmalıdır. Bunun haricinde tüp bebek harici fazla düşük yapan kadınlar da serum tedavisine başvurabilir.

Alternatif Yöntemler mi? Serum Tedavisi mi?

Serum tedavisinin alternatif yöntemlerle kıyaslanması, her açıdan serum tedavisini haklı çıkaracaktır. Sürekli tekrarlayan düşüklerde ve ağrılı gebeliklerde uygulanan serum tedavisi, alternatif yöntemlere kıyasla hem daha kesin sonuç verir, hem de daha masrafsızdır. Uygulamanın fiyatı, diğer alternatif seçeneklere göre oldukça düşüktür. Ayrıca serum tedavisi, annenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle yalnız gebelikte değil, ömür boyu anneye yarar sağlar.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım