Taşıyıcı Annelik Nedir?

 

Temelde çocuk sahibi olamayan kişiler ve rahimin çocuk sahibi olmaya uygun olmaması durumlarında taşıyıcı annelik tercih edilebilmektedir. Tıpkı tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi anne ve babadan alınan, sperm ve yumurtaların uygun ortamlarda birleştirilerek embriyonun taşıyıcı rahme aktarılması olarak ifade edilmektedir.

Başka bir çiftin bebeğini taşıyan kişiler kendi çocuklarını değil, çocuk sahibi olamayan çiftin çocuklarını taşımaktadır. Sanıldığının aksine tüm işlemler laboratuvar ortamında gerçekleştirilmektedir. Taşıyıcı anne henüz birçok toplum tarafından kabul görmemiştir. Ancak uygulamanın yaygın olarak kullanıldığı birçok ülke bulunmaktadır.

Taşıyıcı Annelik Nedir?

Taşıyıcı anne fiyatları ve taşıyıcı annelik uygulamasına ilişkin birçok detay günümüzde en çok merak edilen konulardan biridir. Taşıyıcı annelik; çocuk saihibi olmak için elverişli bir rahme sahip olmayan kişinin, eşinden alınan sperm ve kendi yumurtası kullanılarak oluşturulan embriyonun, farklı bir rahme (taşıyıcı anne) aktarılmasıdır. Taşıyıcı annelik, tüp bebek uygulamasıyla benzerlik göstermektedir. Tüp bebekten farklı olarak anne ve babadan alınan örneklerle oluşturulan embriyonun anneye değil, taşıyıcı anneye aktarılmasıdır.

Taşıyıcı annelik yapan kişinin genleri veya özellikleri çocuğa geçmez. Asıl anne ve babadan alınan örnekler sayesinde çocuk doğrudan ailenin özelliklere sahip olacaktır. Tıpkı normal doğum işlemi gerçekleşen bu uygulamada tek fark bebeğin farklı bir kişide gelişiminin sağlanması ve doğumun yapılmasıdır.

Taşıyıcı Annelik Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Taşıyıcı anneliği gerektiren durumlar tıbbi nedenlerle olabileceği gibi isteğe göre de olabilmektedir. Genellikle bu uygulama çocuk sahibi olmaya elverişli olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Taşıyıcı annelik uygulaması;

 • Doğuştan rahmi olmayanlar
 • Sonradan rahmi alınanlar (tümör, miyom vb.)
 • Düşük ihtimali yüksek olan
 • Asherman sendromunun görülmesi
 • Hamilelik ve doğumun risk taşıdığı durumlarda
 • Doğum anomaline sahip olunduğu durumlarda

Tercih edilmektedir. Bu tip durumlarda uygulanan yöntem ile çocuğunuzun daha sağlıklı bir bedende ve ortamda gelişmesini ve doğmasını sağlayabilirsiniz. Taşıyıcı annelik uygulamasında başarı oranı oldukça yüksektir.

Nasıl Taşıyıcı Anne Olunur?

Taşıyıcı anne olmak için gebelik ve doğum için kişinin tam anlamıyla elverişli olması gerekmektedir. Aynı zamanda gebelik boyunca tüm şartları kabul etmeniz ve doğum sonrasına ilişkin sorumluluklarınızı onaylamanız gerekir. Normal bir durum olmadığı için taşıyıcı annelik uygulamasında ağır şartlar sunulmuştur.

Taşıyıcı annelik genellikle gönüllülük esasına dayanmaktadır. Bu nedenle ilk şart gönüllüktür. Doğum karşılığında belirli bir ücret alınması mümkündür ancak buna rağmen kişinin gönüllü olması elzemdir. Taşıyıcı anne olmak isteyen kişiler aynı zamanda hamilelik boyunca tüm şartları kabul etmiş sayılır.

Kimlerin Taşıyıcı Anne Olması Mümkündür?

Taşıyıcı anne uygulaması günümüzde birçok farklı yerde uygulanmaktadır. Genellikle taşıyıcı anne olmak için kişilerin;

 • Genç ve sağlıklı olması
 • Herhangi bir hastalığının bulunmaması
 • Sigara, alkol vb. ürünleri kullanmıyor ve kullanmamış olması
 • Daha önceden sağlıklı doğum gerçekleştirmiş olması
 • Gebelik için tüm şartları sağlıyor olması

Gerekmektedir. Bu şartların yanı sıra gönüllük de oldukça önemlidir. Kişinin taşıyıcı annelik için gönüllü ve istekli olması gerekmektedir.

Kıbrıs Taşıyıcı Anne Nasıl Bulunur?

Kıbrıs taşıyıcı anne bulmakçin tüp bebek merkezleri ile görüşme sağlamanız gerekmektedir. Uzmanlar ve kurumsal destek ile taşıyıcı annelerin seçilmesi ve bulunması oldukça önemlidir. Yasal olarak gerekli koşulların sağlanması halinde sizin için bu işlemleri merkezler gerçekleştirecektir.

Taşıyıcı annelik uygulamasında merak edilen en önemli konu çocuğun taşıyıcı ile olan bağıdır. Teorik olarak bu ikisi arasında hiçbir bağ yoktur. Taşıyıcı anne olan kişiler hali hazırda tüm şartları kabul etmiş olmaları gerekmektedir.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

  Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım