Mikro TESE/TESA Nedir?

TESA ya da Mikro TESE denilen mikroskopik cerrahi operasyonlar sayesinde, menisinde hiç sağlıklı spermi bulunmayan erkeklerin, testis dokularının içerisinde canlı sperm aranmakta ve bu şekilde sperm elde edilebilmektedir. TESA ve Mikro TESE işlemleri Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde başarıyla gerçekleştirilmektedir.

İşlemi kısaca özetleyecek olursak;
Erkeğin testis dokusunun içerisinde, binlerce, küçük tüplere benzer yapılar vardır ve spermin dışarı çıkısı olamasa dahi, bu yapıların içerisinde sperm üretimi devam etmektedir. Her tüpte sperm üretimi olmayabilmektedir, bazısında varken, bazılarında az ya da hiç üretim olmayabilir. Dolayısıyla farklı yerlerden arama yapılmaktadır. 

Perkutan Tesküler Sperm Apirasyonu olarak adlandırılan TESA işlemi, erkeğin testisi içinde, dokuda bulunan spermlere ciltten iğne batırılarak girilme ve parça alınma uygulamasını içerir. TESA uygulamasıyla sperm elde edilemezse, Mikro TESE yöntemine başvurulur. Söz konusu olan Mikro TESE ise; sperm üreten tüplerden mikroskop altında sperm bulma yöntemidir. Testis dokusunun farklı alanlarından alınan parçacıklar incelenmekte ve işlemi yapmaktaki nedene bağlı olarak, %25-50 oranında canlı sperm hücresi bulunmaktadır. Ayrıca bu yöntemle az miktarda testis dokusuyla her defasında sperm bulunma olasılığı yüksektir. Bunun yanı sıra Mikro TESE yönteminde biyopsiyle oluşan damar zedelenmeleri de en aza indirgenmektedir. Uzman Embriyologlarımız tarafından küçük parçalar aracılığıyla kolayca sperm bulunmasına olanak verir.

Sperm yapımında doğan problemlerde %70 varan oranda bu yöntemle sperm bulunması mümkündür ancak genetik faktörlere bağlı nedenlerde, sperm bulma olasılığı çok düşük olmaktadır.

Mikro TESE İşlemi Sonrası

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyemizde, Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılabilmektedir. Dolayısıyla, erkekte hiç bir ağrı ya da rahatsızlığa neden olmayan, yaklaşık yarım saat süren, acısız bir operasyondur. İşlemden sonra uzun süreli dinlenmeye ya da hastanede yatmaya gerek olmamaktadır. Hasta rahatlıkla hayatına geri dönebilmektedir, yalnızca aşağıda saydığımız belli başlı noktalara dikkat etmesi yeterli olmaktadır.

  • 10-15 gün kadar, cinsel ilişki olmamalıdır.
  • Mikro TESE veya TESA operasyonundan sonra, en az 5 gün banyo ya da duş yapılmamalıdır.
  • En az 1 hafta ağır kaldırmaktan ve ağır spordan kaçınmalıdır.
  • İşlem yapılan bölgede, şişlik, kanama ya da kızarıklık gelişirse, mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

TESA ya da Mikro TESE’ye hangi durumlarda karar verilmelidir?

  • Sperm kanallarında tıkanıklık oluşması durumunda ya da kanallarının doğuştan mevcut olmaması durumunda,
  • Genetik ya da hormonal kaynaklı nedenlerden ötürü sperm çıkışı olmuyorsa,
  • Radyasyon ya da kemoterapi gibi sperm yapısını ve üretimini etkileyecek uygulamalara maruz kalınmışsa,
  • Gençlik ya da yetişkin dönemde, kabakulak vb. gibi enfeksiyonlar geçirilmişse ve spermi bozacak İlaçlar kullanılmışsa.

Sperm bulma aşamalarının her biri tüp bebek merkezi bünyesinde yapılmalı ve uygun koşullar eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Detaylı şekilde incelenen çiftlerde ciddi problemler varsa, olasılıkların tümü göz ardı edilmeden kesin odaklı sonuçlar tarafımızdan hedeflenmektdir. Mikro TESE yönteminde ilk yapılan uygulamada sperm elde edilebilir, ancak her sperm canlı olmayabilmekte ve bir kez bulunan sperm, bir sonraki uygulamada bulunmama olasılığını da taşımaktadır. Dolayısıyla elde edilen sperm kaliteli ise, dondurulup saklanmaktadır.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım