Yumurta donasyonu yaptıranların geneline bakıldığında 35 yaşından sonra kadınların yumurta sayılarının ve yumurtaların kalitesinin önemli ölçüde düşmesinden kaynaklı olarak hamile kalabilme olasılıkları oldukça düşmektedir. Hamilelik olasılığının ortadan kalktığı durumlarda yumurta donasyonu yöntemi ile gebe kalabilmek mümkündür. Yumurta donasyonu yöntemi aynı zamanda menopoza giren kadınlarda da kullanılabilir.

Yumurtadan kaynaklı olarak bebek sahibi olamayan bir çiftin bu tedavi için uygun olup olmadığının tespit edilebilmesi için öncelikle erkeğe sperm testi yaptırılması gerekir. Bu sperm testi sonucu doktor tarafından yeterli bulunduğu takdirde tedaviye başlanmaktadır.

TEDAVİ SÜRECİ

Kıbrıs yumurta donasyonu yaptıranların tedavi sürecinde tedaviye başlayacak olan çiftin fiziksel özellikleri, kan grupları ya da kendileri için seçecekleri uygun bir dönör ile başlar. Donör ile tedavi uygulanacak kişinin regl döngülerinin aynı döneme gelmesi sağlanır. Bu şekilde kişinin rahminin dokusu kalınlaştırılırken donörün de yumurta toplama zamanı gelmiş olur. Donörden toplanan yumurtalar aynı gün erkeğin spermi ile birleştirilir ve döllenme sağlanmış olur. Embriyo haline gelen yumurtalar daha sonra kadının rahmine enjekte edilir. Eğer istenirse toplanan yumurtalar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

Kıbrıs yumurta donasyonu yaptıranlar bebek sahibi olamayan birçok çifte umut ışığı olmaktadır. Erken yaşta menopoza giren kadınlarda artık yumurta üretimi olmayacağından normal şartlarda hamile kalma olasılığı yoktur. Böyle durumlarda da yumurta donasyonu diğer bir ismiyle yumurta nakli en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Yumurta donasyonu yapılacak kişilerin her anlamda yeteri kadar bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu işlemle birlikte sahip olunan bebeğin tüm hakları tamamen alıcı çifte aittir. Verici bebek üzerinde hiçbir hakka sahip değildir.

Kıbrıs yumurta donasyonu yaptıranlar tüp bebek merkezlerinde eğer alıcı tarafından tercih edilen bir verici yoksa verici ve alıcı taraf kesinlikle birbirinden gizli tutulmaktadır. Ve bilgi paylaşımı yapılmamaktadır. Donörün kimlik bilgisi dışındaki bütün bilgileri alıcı tarafa aktarılır. Kıbrıs yumurta nakli uygulaması bebek sahibi olmak isteyen çiftleri mutlu edebilecek başarı oranı oldukça yüksek olan bir uygulamadır.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım