Tüp bebekte gebelik haftası en son görülen regl döngüsü baz alınarak hesaplanmaktadır. En doğru hesaplamayı yapabilmek için hesaplama yapılacak kişinin en son regl döngüsü ve ilk regl olduu günü biliyor olması gerekir. Bu tarih üzerine 280 gün daha eklenerek tüp bebekteki gebelik haftasını hesaplamak mümkündür. Yalnız çoğu kişi hamile olduğunu adet gecikmesi ile öğrendiği için hamile olduğununun farkına vardığı tarihten hesaplama yapmaktadır. Buda yanlış sonuca götürür. Eğer kişi hamile kaldığı tarihi net olarak bilmiyorsa yumurtlama ve regl döngüsünden doğum zamanına dair aşağı yukarı bir yargıya varılabilir.

TÜP BEBEKTE GEBELİK HESAPLAMA

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan kadınların gebelik hesaplama yöntemi normal gebeliğe göre farklılık gösteebilmektedir. Çünkü tüp bebek tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar son regl döngüsü periyodu tarihinde yanıltıcı olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama, embriyo toplama transferi,blaskokit tarihleri gebelik hesaplaması içib başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir.

Örneğin tüp bebek gebelik hesaplaması için embriyo transfer tarihi şeklinde isimlendirdiğimiz tarih hamileliğin ikinci haftasına karşılık gelmektedir. Çünkü yumurta ve sperm hücrelerinin döllenmesi 2 haftada gerçekleşmektedir. Embriyo rahme yerleştirildikten sonra doğum tarihinin bu tarihten sonra 265 gün sonrasına karşılık geleceğini söyleyebilmek mümkündür. Bundan farklı olarak ise anne rahmine birden fazla embriyo yerleştirildiği durumlar olabilir. Buna ise çoğul gebelik adı verilir. Bu gebelik yöntemi normale göre daha risklidir ancak bu yöntem genelde gebelik ihtimalini de daha çok arttırmaktadır. Çoğul gebelik durumunda da hamilelik hesaplama yöntemi tüp bebek tedavisinde kullanılan hesaplama yöntemi ile aynıdır.

Tüm bunlardan farklı olarak tüp bebek yönteminde eğer çoğul gebelik düşünülmüyor ise mevcut embriyolar ilerde kullanılmak üzere dondurulabilmektedir. Bu embriyolardan bir tanesi ile gebelik başarılı duruma geldiğinde embriyonun anne rahmine koyulmasından sonraki iki haftalık süreçte hamileliğin 2 haftalık olduğu tahmin edilmektedir. Ve bu şekilde ortalama doğum zamanı belirlenmiş olur. Diğer tüp bebek hamilelik hesaplamalarında olduğu gibi yumurta toplama süreci gebelik hesaplama sürecine dâhil edilmez.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım