Cinsiyet seçimi yapanlar çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden bir tanesi olan tüp bebek tedavisi aynı zamanda bebeğinin cinsiyetini belirlemek isteyenlerin de başvurduğu yöntemlerden bir tanesi haline gelmiştir. Bunu daha çok daha önceden bebek sahibi olmuş ancak diğer bir cinsiyetten bebeği olmamış çiftler tercih etmektedir. Örneğin 3 tane kız çocuğu olmuş ancak erkek çocuğu olmamış çiftler bir tane de erkek bebeğimiz olsun mantığıyla tüp bebek yöntemine başvurmaktadır. Hala Türkiye’de yasal olarak yapılmayan bu işlem Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde gerçekleştirilebiliyor. Cinsiyet seçimi yapmak için tüp bebek tedavisini tercih edenler bu işlemi yaptırmak için Kıbrıs tüp bebek merkezlerini tercih edebilirler.

Cinsiyet seçimi için tüp bebek tedavisi düşünen çiftler genelde riske girmek istemiyorlar ve bebeklerinin cinsiyetinin farklı oluğundan emin olmak istiyorlar. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde %99 emin olarak tedavi görüyorlar. Bu tedavi yöntemi aslında normal tedavi yönteminden çok farklı değildir. Çiftin kendisinden alınan sperm ve yumurtaların sadece laboratuvar ortamında embriyo haline getirilir. Bu tedaviyi Kıbrıs ta gerçekleştirdikten sonra yine istenilen yerde rutin kontroller gerçekleştirile bilinmekte ve yine doğum istenilen her yerde gerçekleşebilmektedir. Hamileliğin ilk süreci ve devam eden süreci normal gebelikle aynıdır. Ancak cinsiyet seçimi yapmak isteyenlerde önceden iki çocuğunun olması ve her iki çocuğun cinsiyetinin de aynı olması şartı aranıyor.

Cinsiyet seçimi özellikle 35 yaşından küçük bireylerde yumurta sayısının ve yumurta kalitesinin yüksek olmasından dolayı başarı oranı çok yüksektir. Tedavi süreci boyunca hastanede kalmayı gerektirmez ve tedavi süreci maksimum 20 gündür. Daha sonrasında yapılan gebelik testi sonucu pozitif olduğunda kişi normal gebelik sürecine devam etmektedir. Bu sebeple birçok çift Kıbrıs’ın aynı zamanda tatil bölgesi olması sebebiyle bu tedaviyi yaz sürecinde uygulayıp hem tedavisini görmekte hem tatilini yapmaktadır.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

    Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım