Taşıyıcı anne olmak günümüzde bilinen ancak birçok kişi tarafından henüz tam anlamıyla kabul edilememiş bir uygulamadır. Temelde taşıyıcılık anneliğin tüp bebek tedavisinden farklı yoktur. Tüm süreçler benzer şekilde uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinden ayıran en temel özelliği çiftlerden alınan örneklerin annenin rahmi yerine farklı bir kişiye yani taşıyıcı kadına aktarılmasıdır. Bu yönüyle taşıyıcı annelik rahmin kiralanmasıdır. Çocuk yine eşlere ait olacak ve tüm genetik faktörler aileden alınmış olacaktır.

Taşıyıcı annelik günümüzde birçok ülkede yasal bir uygulamadır. Birçok kurumsal tıp merkezi bu hizmeti vermektedir. Taşıyıcı anne fiyatları uygulama yöntemine göre belirlenmektedir. Genellikle gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan taşıyıcılık, günümüzde farklı amaçlarla kullanılabilmektedir.

Taşıyıcı Anneliğin Kapsamı Nedir?

Taşıyıcı annelik kapsamında eşlerin çocuk sahibi olmaları mümkündür. Temelde bir üreme yöntemi olarak kullanılan bu yöntem, çifte ait bebeklerin farklı bir rahimde dünyaya getirilmesi işlemidir. Laboratuvar ortamında çiftlerden alınan yumurta ve spermlerin birleştirilerek embriyoya dönüştürülmesi ve bunun sonucunda uygun rahme bu embriyonun aktarılarak gebeliğin başlatılması mümkündür.

Sağlık problemleri nedeniyle çocuk sahibi olamayan kişiler taşıyıcı annelik uygulaması ile uygun rahimde çocuklarının dünyaya gelmesini sağlayabilirler. Günümüzde iki farklı taşıyıcı annelik türü uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Taşıyıcı annenin kendi yumurtası kullanıldığı yöntem
 • Ebeveynlerin yumurtasının kullanıldığı yöntem

Olarak ikiye ayrılmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler taşıyıcı annenin hem biyolojik olarak hem de taşıyıcı olarak çocuk sahibi olması mümkündür. Ancak yaygın olarak kullanılan yöntem anne ve babadan örneklerle embriyonun aktarılmasıdır.

Taşıyıcı Annelik Hangi Ülkelerde Yasal??

Taşıyıcı anneliğin yasal dayanağı birçok farklı ülkenin kanunlarında düzenlenmiştir. Kıbrıs’ta yeni yeni uygulanmaya başlayan bu yöntem birçok farklı Avrupa ülkesinde yasaldır. Taşıyıcı anneliğin yasal olduğu ülkeler arasında;

 • Kıbrıs
 • İngiltere
 • Portekiz
 • Ukrayna
 • Rusya
 • Hollanda
 • Gürcistan

Kıbrıs tüp bebek merkezimiz Taşıyıcı annelik uygulaması konusunda diğer ülkelere göre, kişiye özel tedavi yöntemleri ile daha esnek bir uygulama modeli sunmaktadır.

Taşıyıcı Annelik ve Tüp Bebek Arasındaki Fark Nedir?

Taşıyıcı annelik ve tüp bebek uygulaması temelde aynı unsurlara dayanmaktadır. Her iki yöntemde de ailelerden alınan örneklerin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve rahme aktarılması söz konusudur. Aradaki temel fark rahim dışında oluşturulan embriyonun asıl anneye değil taşıyıcı annenin rahmine yerleştirilmesidir.

Doğum sonrası bağlayıcılıkların ve yasal dayanakların henüz net bir şekilde oluşturulmadığı ülkelerde bu uygulama sadece sağlık amacıyla yapılabilmektedir. Bu nedenle isteğe bağlı olarak taşıyıcı annelik uygulamasından yararlanmak isteyen kişiler zorlanabilirler. Taşıyıcı anne fiyatı bu bağlamda tıp merkezlerinin uygulamalarına göre değişiklik gösterecektir.

Taşıyıcı Anne ve Bebeğin İlişkisi

Taşıyıcı annelikte genetik faktörler merak konusudur. Taşıyıcı annelik uygulamasında çocuklar her yönden asıl ebeveynlerinin özelliklerini taşımakta ve onların çocukları olmaktadır. Taşıyıcı annelik ile dünyaya gelen çocuklar anne ve babalarının genetik özelliklerini taşımaktadır. Taşıyıcı anne ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır.

Taşıyıcı anne çocuklar üzerinde herhangi bir hak talep edemezler. Bu kişiler yalnızca bebeğin gelişimi ve doğum için uygun ortamı sağlamakla ve bebeğin normal şartlar altında gelişmesine yardımcı olmakla yükümlüdürler.

Taşıyıcı Annelik Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Taşıyıcı annelik uygulaması doğuştan ya da sonradan doğum yapmaya elverişsiz rahme sahip kişiler tarafından sağlık sorunları nedeniyle uygulanan bir yöntemdir. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kişiler bu yöntemi kullanarak çocuk sahibi olabilirler. Bunun için taşıyıcı annenin uygun özellikleri taşıması gerekmektedir. Taşıyıcı anne fiyatı ve uygulama yöntemleri tedavinin uygulama biçimine ve diğer faktörlere göre farklılık göstermektedir.

Kıbrıs Taşıyıcı Annelik Fiyatı

Kıbrıs taşıyıcı annelik transfer fiyatı bütün masraflar dahil 7000 Eurodur.Ulaşım ve konaklama seçeneklerinize göre fiyat farklıkları olabilir.Yasal detaylar ve daha ayrıntılı bilgi için doktorumuzla veya hasta kordinatörlerimizle görüşerek tedavi detayını netleştirebilirisiniz.

Aklınıza takılan sorular mı var?

Doktorunuza Danışın

  Bizi ArayınWhatsappSizi Arayalım